
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 100 nF |
| Voltage Rating (DC) | 1 kV |
| Tolerance | 10 % |
| Life (Hours) | 200000 Hours |
| Height - Seated (Max) | 17.5 mm |
| Length | 18 mm |
| Width | 9 mm |
| Termination | Radial |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | Polypropylene (PP) |
| Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Number of Pins | 2 |
| Dissipation Factor | 0.8 % |
| Height | 17.5 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 1000 V (1 kV) |
| Depth | 9 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Diameter | 800 µm |
| Lead Pitch | 15 mm |
| Voltage | 1 kV |
| REACH SVHC | Unknown |
| Dielectric Material | PP |
| Schedule B | 8532250010 |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
